Kapitan ŻbikStrona główna   Seria   Spis   Galeria   Postacie   Wydawnictwo   Kontakt  

Wydawnictwo ONGRYS
Zapowiedzi:
    
Kto zabił Jacka?

Zeszyty:
    
Gotycka komnata

    
Człowiek za burtą

    
Skoda TW6163

    
Czarna Nefretete

    
Zapalniczka z pozytywką

    
W pułapce

Kontakt:
ongrys@ongrys.plKapitan Żbik

Najczęœciej zadawane pytania

Do wydawnictwa przychodzi sporo maili z pytaniami o wznowienie "Kapitana Żbika". Odpowiedzi na kilka najczęściej powtarzających się pytań postanowiliśmy zamieścić poniżej.

Ile zeszytów "Kapitana Żbika" wydacie? Czy planujecie wydać całą serię? Czy będziecie wydawać po kolei? Jak często będą się ukazywały kolejne zeszyty?

Niestety, odpowiedź na te pytania nie jest prosta. Serię "Kapitan Żbik" napisało i zilustrowało kilkudziesięciu autorów. Z prawno-wydawniczego punktu widzenia to nie jest seria, tylko każdy zeszyt stworzony przez innych autorów, to zupełnie odrębna publikacja. W przypadku każdego z kilkudziesięciu autorów (lub spadkobierców, bo wielu autorów już nie żyje) trzeba osobno odnaleźć kontakt i wykupić licencję. Ongrys to małe wydawnictwo, choć działające z pasją i zaangażowaniem. Już odnalezienie czworga właścicieli praw autorskich do "Ryzyka" i uzyskanie ich zgody było trudne i zajęło mnóstwo czasu.

Chcielibyśmy oczywiście wydać całą serię. Najlepiej po kolei. Ale czy to się uda zależy przede wszystkim od tego, czy uda się odnaleźć właścicieli praw i wykupić licencję. Zobaczymy. Trzymajcie kciuki, aby się udało.

Gdzie mogę kupić wcześniejsze zeszyty "Kapitana Żbika"?

Nasze komiksy są dostępne w wielu księgarniach stacjonarnych i wysyłkowych.

Są to m.in. księgarnie zajmujące się komiksem - ze sklepów wysyłkowych będzie to np. sklep.gildia.pl. Ze sklepów stacjonarnych Żbików można szukać w Centrum Komiksu w Warszawie, Fankomiksie w Krakowie, KiKu w Poznaniu i wielu innych.

Zeszyty "Kapitana Żbika" są dostępne w hurtowniach książek - Azymut, Ateneum czy Motyle Książkowe i tam może zamówić je każda księgarnia w Polsce. Ale wiemy także, że księgarnie zazwyczaj omijają komiksy przy zamówieniach... Niemniej jeśli ktoś poprosi w swojej księgarni o zamówienie "Żbika" z którejś z tych hurtowni, nie powinno być z tym problemu.

Wreszcie seria jest dostępna w księgarniach wysyłkowych. Najłatwiej znaleźć je wpisując "Kapitan Żbik" do popularnych serwisów porównujących ceny. W efekcie wyskoczy kilkadziesiąt linków.

Nakład komiksu jest nieporównywalnie mniejszy niż nakłady w latach 70-tych, ale jak na komiks jest dość duży. Nie sądzę, aby zabrakło go w najbliższym czasie, tak więc proszę po prostu znaleźć własne miejsce, w którym mogą się Państwo wygodnie zaopatrywać.

Słyszałem, że niektóre wydane przez was zeszyty miały różne okładki...

Tak, zeszyt "Pięć błękitnych goździków" ma trzy wersje, a zeszyty "Salto śmierci", "Wiszący rower", "Tajemnicy nurek", "Na zakręcie" i "Tajemnica ikony" miały po dwie okładki.

W latach siedemdziesiątych Zeszyty "Wiszący rower" i "Tajemnicy nurek" miały po dwa wydania. Na okładce drugich wydań użyto innej (podobnej, ale innej) ilustracji:
W archiwach Bogusława Polcha i Grzegorza Rosińskiego zachowały się alternatywne, odrzucone przez wydawcę okładki do zeszytów: "Salto śmierci", "Na zakręcie" i "Tajemnica ikony":

Na potrzeby zeszytowego wydania komiksów prasowych w zeszycie "Pięć błękitnych goździków" przygotowane zostały dwie ilustracje na okładkę, była też wersja z pustą okładką:


Obydwie wersje powyższych zeszytów mają identyczny srodek, różnią sie tylko okładką. Wyjątkiem jest "biała" wersja "goździków", która ma uzupełniony brakujący pasek (który odnalazł się już po wydaniu regularnej wersji) oraz inny układ kadrów w środku.

Gdzie mogę kupić zeszyty z nietypowymi okładkami?

Zeszyty w nietypowych wariantach okładkowych można kupić w księgarniach specjalizujących się w komiksach. Z księgarni internetowych jest to np. Sklep Gildia, Księgarnia Incal czy Centrum Komiksu, z księgarni stacjonarnych - Centrum Komiksu w Warszawie, Fankomiks w Krakowie czy KiK w Poznaniu.

Chciałbym zaprenumerować wszystkie zeszyty "Kapitana Żbika".

Nie prowadzimy ani prenumeraty, ani sprzedaży wysyłkowej.

W moim kiosku nie ma zeszytów "Kapitana Żbika"! Czy moglibyście kolejny zeszyt wysłać także tutaj? W których kioskach w moim mieście znajdę "Żbika"?

Wydawnictwo nie współpracuje bezpośrednio z każdym z ok. 50 000 kiosków w Polsce, tylko z sieciami dystrybucyjnymi. Komiksy z serii "Kapitan Żbik" powinny być dostępne w wybranych kioskach "Ruchu", "Kolportera", "Inmedio", a także w "Empikach" (na dziale prasowym). Nakład komiksu jest spory, ale znacznie mniejszy niż łączna liczba kiosków, więc nie ma możliwości, aby pojawił się w każdym. O tym, do których placówek zostaje wysłany, decyduje dystrybutor, czyli dana sieć. Wydawnictwo nie ma możliwości ani wybrać, w których kioskach komiks będzie, ani sprawdzić w których faktycznie jest.

Czy mógłbym prosić o maila jak ukaże się kolejny zeszyt?

Niestety, nie damy rady zawiadomić wszystkich chętnych mailowo. Najświeższe komunikaty można znaleźć na profilu wydawnictwa na Facebooku: www.facebook.com/ongrys. Będą się pojawiać także na stronie (ale na Facebooku szybciej).

Kapitan Żbik
Pytania i odpowiedzi:
Co wydacie?
Gdzie kupić

Inne strony:
Kapitan Żbik
Wikipedia

Portale:

Sklepy: